TIPDİL / YÖKDİL SAĞLIK KARŞILAŞTIRMA - Hangisi Daha Kolay?
TIPDİL / YÖKDİL SAĞLIK KARŞILAŞTIRMA - Hangisi Daha Kolay?

TIPDİL / YÖKDİL SAĞLIK KARŞILAŞTIRMA - Hangisi Daha Kolay?

26.11.2019 | TIPDIL

TUS ve DUS sınavlarından başarılı olan adayların yerleşebilmeleri için yabancı dil puanına ihtiyaçları var. Bunun için YDS, YÖKDİL SAĞLIK ya da TIPDİL sınavlarından minimum 50 almaları gerekiyor. İngilizce sınav sonucunun sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerliliği bulunuyor. Ayrıca YDS denkliği bulunan (TOEFL, PTE) sınav sonuçları da kabul edilmektedir.

Bu sınavlar arasında adayların en fazla tercih ettiği sınavlar YÖKDİL SAĞLIK  ve TIPDİL sınavları. Bu makalemizde bu iki sınavı ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Hangisi adaylar için daha avantajlı? bu sorunun yanıtını arayacağız.

 

İKİ SINAV DA SENEDE 2 DEFA YAPILIYOR.

TIPDİL sınavı Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara Üniversitesi TÖMER’e yaptırılıyor. Soruların hazırlanması, sınavın yapılması ve sonuçların açıklanması gibi konuların tamamından Ankara Üniversitesi sorumlu. YÖKDİL sınavı ise ÖSYM tarafından yapılıyor. TIPDİL 2020 yılında Şubat ve Haziran aylarında; YÖKDİL ise Mart ve Eylül aylarında yapılacak. Sınav tarihleri farklı olduğu için adaylar bu sınavların tamamına girebilir. Önlerinde bir yıl içerisinde girebilecekleri 4 adet sınav bulunuyor.

 

SINAV İÇERİKLERİ HEMEN HEMEN AYNI.

2 sınav da kelime, gramer ve okuma ağırlıklı sınavlar. Sınavların içeriği ve soru tipleri küçük farklılıklar olsa da birbirine benziyor. Her iki sınav da 80 sorudan oluşuyor. TIPDİL 150 dakikayken YÖKDİL 180 dakika sürüyor. YÖKDİL sınavına sosyal ve fen alanlarından da girilebiliyor ama sağlık alanında çalışan ve okuyanlar için en avantajlısı tabiki sağlık alanından girmek. Peki sınav zorluk dereceleri ne durumda? Şimdi bu önemli sorunun cevabını arayalım.

uzmantıpdil

HANGİSİ DAHA KOLAY?

TIPDİL ve YÖKDİL SAĞLIK sınavları birbirine çok yakın sınavlar. Sınavların zorluk seviyeleri her sınav dönemine göre değişiklik gösterebiliyor olsa da özellikle son sınavlara baktığımızda TIPDİL sınavının biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. YÖKDİL sınavı Kasım 2019 tarihine kadar Ankara Üniversitesi tarafından yapılırken artık ÖSYM tarafından yapılıyor. ÖSYM tarafından yapılan YÖKDİL sınavının biraz daha zorlaştığını gözlemledik. bundan sonra da öyle olacak gibi. Dolayısıyla bu iki sınav arasında kalan adaylar için TIPDİL cazibesini koruyacak gibi.

TIPDİL sınavı çok küçük bir farkla da olsa daha kolay bir sınav olabilir ama kesinlikle "çantada keklik" bir sınav değil. Mutlaka programlı ve profesyonel bir hazırlık sürecine girmelisiniz. bu hazırlık sürecinden sonra da her iki sınavda da hedefinize ulaşana dek şansınızı denemelisiniz.

 

TIPDİL HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY!

 

YÖKDİL HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY!

 

ÖZETLE...

TIPDİL veya YÖKDİL SAĞLIK farketmez... Hedefe yönelik ve programlı çalışmanız gerekiyor. Yabancı dil sınavlarına hazırlık programlı çalışma ve sabır gerektirir. Sınavlara yönelik hazırlanmış profesyonel içeriklerle hazırlanmanız en kısa sürede hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Kelime haznenizi geliştirmeli, bol bol okuma yapmalı ve soru çözmelisiniz. 

 

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
TIPDİL SINAV SORULARI
TUS VE DUS ADAYALARI İÇİN HANGİ SINAV DAHA KOLAY? TIPDİL, YÖKDİL, YDS?
 2020 TIPDİL SINAV TARİHLERİ AÇIKLANDI.
 2021 TIPDİL SINAV TARİHLERİ
2022 TIPDİL SINAV TARİHİ AÇIKLANDI.
2023 TIPDİL SINAV TARİHİ AÇIKLANDI.
TIPDİL SINAVINA NASIL BAŞVURULUR? 2022 GÜNCEL RESİMLİ BAŞVURU KILAVUZU
TIPDİL / YÖKDİL SAĞLIK KARŞILAŞTIRMA - Hangisi Daha Kolay?
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi